Dny kytarových bohů, kdy jejich fanynky omdlévaly u jejich dechberoucích sól podle zpěváka Muse Matta Bellamyho prý skončily. V rozhovoru pro BBC diskutoval frontman nejen o budoucnosti kytarové hudby, ale i o novém singlu Muse “Thought Contagion”, který byl inspirován americkými prezidentskými volbami.

“Kytara se stala nástrojem spíše pro vytváření zvukových textur než hlavním nástrojem,” řekl Matthew Bellamy pro BBC. “A myslím, že je to asi dobrá věc. Co je na tom vzrušijící je to, že v tomto hudebním období můžete ve stejné skladbě mixovat klasickou hudbu s hip-hopem a rockem,” komentoval s optimismem Bellamy vývoj hudby. “Jako rocková kapela jste mírně jednou nohou v minulosti, když hrajete na nástroje jako kytara, basa a bicí,” dodal zpěvák a kytarista.

“Žijeme ve věku, kdy pravda dostává méně prostoru než falešnost, a to je strašidelná věc.” – Matthew Bellamy z Muse pro BBC

Muse v průběhu své kariéry používali ve své hudbě také další styly hudby jako progresivní rock, elektronickou hudbu nebo operní prvky. Na svém nejnovějším singlu “Thought Contagion” skupina dokonce použila vůbec poprvé styl bicích, které se jinak používají v hip-hopovém žánru trap. “Je to poprvé, co jsme něco takového použili,” řekl Bellamy. “Vždy jsme sledovali to, co je aktuální a používali vlivy věcí, o kterých si myslíme, že jsou v současné hudbě cool.”

Kterak zmizela rocková hudba z žebříčků

V posledních letech v žebříčcích nejprodávanější hudby nahradil rock pop a hip-hop. Rockový žánr již nedominuje ve Velké Británii ani v USA. Nejvýraznějším způsobem to lze poznat u singlů, kde se mezi 40 nejúspěšnějšími singly roku 2017 neobjevila ani jedna rocková píseň. U alb se sice pár na předních příčkách objevilo. Moc dobrou vizitkou pro kytarovou hudby však není to, že jedno z mála komerčně úspěšných rockových alb minulého roku byla třeba reedice 50 let starého alba Beates Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.

Dobrou zprávou pro příznivce klasického rocku ze staré školy není ani to, že za rock bývají označovány (například i na předávání cen jako Grammy) kapely jako Imagine Dragons nebo Twenty-One Pilots, které kytar využívají jen jako doplňkového nástroje k prvkům elektronické hudby.

“Je to skoro jako kdyby byl žánr něco jako estetika, ke které se lidé připojovali a to platí nejen pro hudbu, ale také pro způsob, jakým se lidé oblékali a jaký druh přátel měli” řekl Bellamy. “Mám pocit, že tahle doba skončila a to, co je na hudbě zajímavé není jen stylizace stylu, nýbrž stylizace různých ér.”

“Takže tady budeme mít další umělce, jako je Lana Del Rey, která dělá písně, které zní jako z 50. let, ale zpívá o videohrách.  Je to zajímavá doba na to, aby jste vytvořili něco, co je nadčasové, není v žádném případě spojeno s nějakým časovým obdobím a stane se něčím éterickým a jiným,” zamýšlel se Bellamy.

Myšlenky, které se šíří jako virus

Ve své hudbě se Muse vždy vyjadřovali k různým společenským i politickým jevům a nezapomněli sdělit své poselství ani v jejich novém singlu “Thought Contagion”, který byl inspirován hlavně událostmi okolo prezidentských voleb v USA. “Žijeme ve věku, kdy pravda dostává méně prostoru než falešnost, a to je strašidelná věc,” řekl Bellamy, který v současné době přímo v USA žije. “Když žijete v té bublině a pak uvidíte tuto bublinu zvenčí, nejstrašnější věc na tom všem je, že lidská mysl může být ovlivněna systémem falešných přesvědčení nebo nesprávným myšlením.” 

Název písně pochází z knihy spisovatele Richarda Dawkinse a naznačuje, že lidé se mohou nakazit myšlenkami, které se můžou šířit jako virus bez ohledu na jejich přesnost a pravdu.  V refrénu Bellamy zpívá: “Byli jste uškrceni pravým věřícím / byli jste kousnuti někým, kdo je hladovější než vy.”  Řekl, že text je odkazem na postavy kazatele a vědce, jejichž systém víry je nějakým způsobem ohrožen.  “Jsou to ti, kteří křičí nejhlasitěji a získávají co nejvíce prostoru v médiích.”

Belamy v rozhovoru taky uvedl, že doufá, že se do konce roku a nebo možná i do podzimu podaří vydat nové studiové album, po kterém kapela zahájí i celosvětové turné.

1 KOMENTÁŘ

  1. Všeho dočasu, za pár let si na ty “””hvězdy””” dnešních žebříčků už nikdo nevspomene.
    Skončí stejně jako jejich disco kolegové z 70.,80. i 90.let.
    Ale pořádná rocková i metalová muzika, ta tu bude navždy i když teď zrovna tolik neletí. 🙂 😉

Komentář